środa, 25 czerwca 2014

Przechowywanie mąki bezglutenowej.


Kiedy już wiemy ile rodzajów mąk oferuje nam życie na diecie bezglutenowej, nie możemy się doczekać, żeby je wszystkie wypróbować. Jak tylko portfel pozwoli i nadaży się okazja robimy zakupy. I tak piętrzą się na kuchennym blacie rozpoczęte opakowani i tracą na jakości, a nawet całkowicie przestają być przydatne - dotyczy to mąki, która powstała z całego ziarna jak (mąka kokosowa, mąka amarantusowa, z brązowego ryżu, quinoa itd). Błąd.
Jeżeli ktoś zaczyna swoją drogę bez glutenu niech zdecyduje się na 3 - 4 rodzaje, z których będzie robił swoje pierwsze mieszanki. Ja zaczynałam od najłatwiej dostępnych i najtańszych : mąki gryczanej, mąki kukurydzianej, skrobii ziemniaczanej i kukurydzianej. To na początek wystarczy, póżniej można próbować wprowadzać inne smaki i tekstury w małych ilościach. To i tak wystarczy, żeby całkowicie zmienić smak i charakter opracowanych juz przepisów na chleb, naleśniki i ciasta.

 A teraz  kilka  moich spostrzeżeń na temat przechowywania mąki bezglutenowej.
- Skrobie jak kukurydziana, ziemniaczana, mąka z tapioki, mąka maranta i mąka z białego ryżu nie muszą być przechowywane w lodówce, wystarczy szczelne opakowanie i najlepiej ciemne, chłodne miejsce (mąkę wówczas można przechowywać nawet 6 miesięcy).
- Mąki z całego ziarna ( te, do których powstania zmielone zostały całe nieoczyszczone ziarna) i te z dużą zawartością tłuszczu to: mąka kokosowa, mąka gryczana, mąka z prosa, amarantusowa, mąka teff, quinoa, mąki orzechowe, migdałowe, z ziaren słoneczniki, dyni itd. Tego rodzaju produkty przechowujemy w lodówce, a nawet te żadziej używane, w zamrażarce. Dlaczego? Otóż bardzo szybko jełczeją i zamiast orzechowego aromatu możliwe, że poczujemy smród stęchlizny i kwas. Pamiętajmy również, że mąki przechowywane w zamrażarce, zanim zostaną  użyte powinny osiągnąć temperaturę pokojową. Jeżeli nie mamy miejsca w lodówce a opakowanie już zostało naruszone lepiej nie trzymać produktu dłużej niż miesiąc.
Warto również zainwestować w opakowania, szklane (ekologiczne), blaszane puszki ewentualnie z tworzywa, które może mieć styczność z jedzeniem. Wprowadza to ład, elegancko wygląda i najważniejsze - mamy wygodny dostęp do mąki.

Brak komentarzy: