poniedziałek, 7 lipca 2014

Jak piec z użyciem sody?

Ze względu na bezglutenową dietę coraz częściej piekę z użyciem sody oczyszczonej ale co to jest i jak to działa? Oto kilka informacji czym jest i do czego możemy zastosować sodę w kuchni:

Wodorowęglan sodu (soda oczyszczona), NaHCO3 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, wodorosól kwasu węglowego i sodu. Biały słono-kwaśny proszek.

Właściwości: Wodorowęglan sodu bywa też nazywany kwaśnym węglanem sodu. Ta nazwa jest bardzo myląca, gdyż w rzeczywistości wodny roztwór wodorowęglanu sodu ma odczyn słabo alkaliczny i zachowuje się w wielu reakcjach jak słaba zasada. Z kwasami reaguje z wydzieleniem dwutlenku węgla i wody.

Jego własności spulchniające i pianotwórcze wynikają z faktu, że rozkłada się on w temperaturze powyżej 60 °C z wydzieleniem dwutlenku węgla.

Ważne, żeby ciasta pieczone z dodatkiem sody zawierały kwaśny dodatek np: jogurt, maślanka, kwaśne owoce czy sok. Powoduje to całkowity rozkład wodorowęglanu sodu i nie pozostaje, żaden nieprzyjemny posmak. Jeżeli nie mamy w planach użycia żadnego kwaśnego produktu, najlepiej zastosować łyżkę octu jabłkowego lub winnego.

Reakcje sody z kwasem zachodzą bardzo szybko, dlatego wymieszane ciasto jak najszybciej należy umieścić w nagrzanym piekarniku.
(Nie wiedziałam o tym wcześniej ale myślę, że to tłumaczy kilka moich niepowodzeń kulinarnych.)


Soda, do czego jeszcze...

- "zastępuje proszek do pieczenia – zmieszać ćwierć łyżeczki sody z połową łyżeczki octu lub soku z cytrynu oraz z połową szklanki słodkiego mleka
- zastępuje drożdże – do ciasta dodać sodę ze sproszkowaną witaminą C lub sypkim kwasem cytrynowym (zmieszać w równych częściach)
- zmiękcza twarde mięso – natrzeć mięso sodą, zostawić na kilka godzin, następnie opłukać
- poprawia smak ryb – rybę moczyć w roztworze z litra wody i dwóch łyżek sody przez co najmniej pół godziny, następnie opłukać i osuszyć
- nadaje puszystość omletom – na każde trzy jaja dodać do ciasta pół łyżeczki sody
- usuwa zapach gotującego się kalafiora – do garnka z gotującym się kalafiorem wsypać łyżeczkę sody, co dodatkowo pozwoli zachować śnieżnobiały kolor kalafiora
- obniża kwasowość kawy – dodać szczyptę sody do filiżanki kawy
- może być stosowana do sporządzenia napoju musującego – wsypać ćwierć łyżeczki sody do szklanki soku z cytrusów"

(informacje pochodzą ze strony: wikipedia, glodnyalergik.pl, dziecisawazne.pl)

Brak komentarzy: